07.08.2022
Ekosistem Hizmetleri Daire Başkanımızın Katkılarıyla Orman Parkları Güzelleşiyor

Ekosistem Hizmetleri Daire Başkanı Sayın Özgür Balcı bölgemize iki günlük ziyaret gerçekleştirdi.

Daire Başkanımız Özgür Balcı'ya ziyaretlerinde, Bölge Müdürümüz Ziya Polat, Ekosistem Hizmetleri Şube Müdürü Nurgül Hacıalioğulları, İzmit Orman İşletme Müdürü Esra Karali, Gölcük Orman İşletme Müdürü Oğuzhan Sarımehmet, İzmit Müdür Yardımcısı Yusuf Yaycı eşlik ettiler.

Ziyaretin birinci gününde, İzmit Orman İşletme Müdürlüğü, Kefken Orman İşletme Şefliğinden başlayan Ekosistem Hizmetleri Daire Başkanı Özgür Balcı ve Bölge Müdürümüz Ziya Polat Başkanlığındaki teknik ekip yerinde incelemelerde bulunmak üzere Burunucu Konaklamalı Orman Parkı Rekreasyon ve estetik değeri yüksek potansiyele sahip alanda ve alana bitişik tapulu alan için; ortak bir alan kullanım planı yapılmasına ve bu planlama doğrultusunda başta tapulu alandan başlamak üzere tesislerin yapımına başlanılarak mesire yerinin aktif hale getirilmesine karar verildi.

İkinci Nokta olarak Kogukkaya Adası Konaklamali Orman Parkına gidildi, yine rekreasyon ve estetik anlamda yüksek değere sahip bu alanın plan değişikliği ile plantasyon işletme sınıfından çıkartılarak mesire yeri olarak işletilmesinin hem halka hem de ekonomiye daha çok değer katacağı düşüncesiyle plan değişikliği yapılmasına karar verildi.

Daha sonra Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen Kovanagzi ve Kerpe  Konaklamalı Orman Parkında belediye tarafından yapılan tesisler gezildi. Son olarak Kefken adasına gidildi, Mesire yeri ya da Ekoturizm noktasında adada nasıl bir planlama yapılması gerektiği değerlendirildi.

İkinci gün Daire Başkanımız Özgür Balcı, Bölge Müdürümüz Ziya Polat ve teknik ekip Kartepe Turizm Derneği yönetimiyle bir toplantı yaparak mesire yerleri sorunları masaya yatırıldı, Yeni çıkan 313 Sayılı Orman Parkları Uygulama Tebliğindeki değişiklikler konu edildi, verimli bir toplantı gerçekleştirildi.

İkinci günün sonunda Daire Başkanımız Kartepe Şefliği Seyir Tepe Konaklamasız Orman Parkını Ziyaret etti, Daire Başkanı Sayın Balcı, ekosistem hizmet çalışmaları hakkında bilgi verdikten sonra dünyanın en önemli ekosistemlerinden birinin ormanlar olduğunu belirtti. "Bu kaynağı yöneten irade sahibi olan biz ormancıların bu tarz yenilikçi anlayışla gerçekleştirdiği çalışmalarla daha kıymetli hale getirecektir. Bölge Müdürümüz nezdinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.


Yazdır